ETKİNLİĞİ DÜZENLEYEN KURUM

ÖZEL SEZİN LİSESİ- FÜTÜRİZM KULÜBÜ

KONUSU

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

 

AMACI

Fütürizm senaryo yarışmamızın bu yılki konusunu “sürdürülebilirlik” olarak belirledik.

Peki, neden sürdürülebilirlik? Cevabı, toplumu oluşturan insanlar arasında saklı ve biz bu cevabı gün yüzüne çıkarmak için adım atmaya karar veren şimdilik küçük bir grubuz. Ama neden büyük bir grup olmayalım ki…

Çağımızın en önemli hastalıklarından biri israf… Tüketimimiz artık kontrolden çıkmış durumda ve kaynaklarımız dünya üzerindeki tüm canlılar için yetersiz . Doğa ile toplum arasında bozulan barışın getireceği felaketleri öngörmemiz zorunlu hale geldi. İşte tam da bu yüzden bu yılın konusu “Sürdürülebilirlik”

Aslına bakarsanız, kaçınılmaz olduğunu düşündüğümüz, doğa-insan savaşını öngörmek de yetmiyor. Yapmamız gereken bir adım ötesine giderek bu sorunu tamamen ortadan kaldırmak. Sözlerimize ülkemizde geleceği görebilmek için çalışmalar ve planlamalar yapan yani fütürizmin önderlerinden biri olan Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün sözleriyle devam etmek istiyoruz: “Hayal ettim, hayalimin önündeki manileri tespit ettim. Manileri kaldırdığımda, hayalim kendiliğinden gerçekleşti.”

Doğru ve etkili bilgi paylaşımı sürdürülebilirlik açısından çok önemli. Bunun için eğitim, öncelikli besleyici kaynaklarımızdan biridir. Daha iyi bir gelecek hedefleyerek, doğabilecek risk ve engelleri ortaya çıkmadan süreklilik gösteren bir çözüm ile ortadan kaldırmak amacıyla kalıcı ve yararlı bir yol haritası oluşturmak önceliklerimizden olmalıdır.Gelişen toplumları takip etmek, eğitimi sürdürülebilir hale getirmek için sürdürebilen bir ekonomik yol çizilmesi gerekmektedir.Aynı zamanda birbirini anlayan anladığını ise anlatabilen barışçıl bir dünya geleceği için de “sürdürülebilirlik” şarttır.

Bütün bunları düşünerek seçtiğimiz konu ile ilgili yaptığımız tüm çalışmalar meşakkatliydi ama bir o kadar da eğlenceliydi. Bu yolculuğumuzda bizimle birlikte çalışan, aynı amaçla bir çatı altında toplanan tüm katılımcılarımıza, yarışmamızda başarılar diliyoruz.

Özel Sezin Lisesi Fütürizm Kulübü

 

TÜRÜ VE İÇERİĞİ

·         ÇALIŞTAY: Öğrencilerin gruplar halinde verilen konuları tartışarak manifesto oluşturmaları.

·         SENARYO YARIŞMASI: Fütürist senaryo oluşturulması ve ürünlerin sergilenmesi.

·         FORUM:  Etkinliğin içerisinde tüm katılımcılarla beraber “Gelecekte Sanat” konulu bir forum düzenlenmesi.

 

HEDEF KİTLE

İstanbul İlindeki liselerin öğrencileri

ETKİNLİK TARİHLERİ

10 Mayıs 2018 – Çalıştay ve Manifestoların Oluşturulması

06 Aralık 2018 – 10. Fütürist Senaryo Yarışması ve Forum

 


 
6. FSY Hakkında | Özel Sezin Okulu | 1. FSY | 2. FSY | 3. FSY | 4. FSY |5. FSY | Katılım & Kayıt | Videolar | Fotoğraflar | Medyada FSY | İletişim