Özel Sezin Lisesi,  6. Fütürist Senaryo Yarışması’nda bu sene” yaşam alanlarını, mekânda sınır kavramını, insan-mekân ilişkisini” konu olarak seçti.

İnsanların gittikçe betonlaşan şehirlerde sürdürdükleri tek tip yaşamlardan, bu betonlaşmayla birlikte daralıp, sivrileşen ben merkezli binalardan yola çıkan Özel Sezin Lisesi Fütürizm Kulübü amaçlarını, gökyüzünün görünmediği şehirlerde yaşayan, özgünlüğünü kaybettiğini düşünen, duvarların arasındaki sıkışmayı hisseden insanlara beton parçalarının onları sınırlamadığını göstermek olarak özetliyor. Paravanlarla ayrılmış ofislerin, üç oda bir salon evlerin, çitlerle çevrili bahçelerin, beton bloklarla küçültülmüş meydanların fiziksel ortamı sınırlayabileceğini ama mekânın asla bununla sınırlı kalamayacağını söylemeye çalışıyor.

Yarışmanın bilimsel ayağında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi Dekanı, Prof. Dr. Güzin Konuk, bilgi tabanlı gelişmenin kentsel yarışı başlattığını, küresel sistemde kentlerin kendilerine daha çok insan gücü çekmeye çalıştığını, kentlerin asıl mekânlarının sokaklar olduğunu, her kesimden insanın toplandığı tek mekân olan sokakların “ kentsel yaşamın omurgası” haline geldiğini belirtti. Yine MSÜGSÜ öğretim görevlilerinden Yard. Doç. Ümit Arpacıoğlu, kentsel yaşama nasıl bakıldığını, doğal yaşam alanlarının nasıl oluşturulacağını, ileriki dönemde mimarinin hangi sorumlulukları üstleneceğini anlattığı konuşmasında, geçmişte oluşturulan “köy evleri”nden bugün hala öğreneceklerimiz olduğunu ifade etti. Bilgi Üniversitesi Mimarlık fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Şebnem Yalınay Çinici’nin moderatörlüğünde gerçekleşen ve tüm katılımcı okulların yer aldığı panel ve forum da ise öğrenciler, teknoloji ile ilişkilerini, mekan algılarını tartıştılar.

6.FSY’deyarışan okullardan TEVİTÖL “En yaratıcı senaryo” , MEF Okulları “Sunun içeriği ve Temayı en iyi işleyen” takım olarak ödül alırken birinci, tüm kriterlerde en yüksek puanı alan Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi oldu. Özel Sezin Lisesi,  ev sahibi olduğu yarışmada “gelecekte mekân”  algısını insanlığın geçirdiği değişim ve evrenin döngüsünden yola çıkarak hazırladıkları sunumla dile getirdi.


Özel Sezin Okulu Perküsyon Grubu - "Geleceğin Yaşam Alanları ve Mekanlar" 
  
Can Vuran "Özel Sezin Okulu Kurucu Temsilcisi"                  Doç. Dr. Şebnem Yalınay Çinici


Doç. Dr. Ümit Arpacıoğlu


En Yaratıcı Senaryo Birincisi TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi


Ece Naz Kızıltan


FTD Başkanı Murat Şahin

  
Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi Sertifika Alırken            Özel Okan Anadolu Lisesi Sertifikasını Alırken


İçerikte Temayı En İyi Yansıtan Okul MEF
           
 
Prof. Dr. Güzin Konuk                                                                     Sena Kayrın "Özel Sezin Lisesi Öğrencisi"

         

 
6. FSY Hakkında | Özel Sezin Okulu | 1. FSY | 2. FSY | 3. FSY | 4. FSY |5. FSY | Katılım & Kayıt | Videolar | Fotoğraflar | Medyada FSY | İletişim